Majstri na nedeľu
Minulý mesiac sa vo virtuálnom svete internetu objavili profily dvoch významných regionálnych remeselných majstrov. Z dielne projektu Oživené pamiatky je príspevok k téme Človek a remeslo venovanej obnove nehnuteľného kultúrneho dedičstva, za ktorým stál a stojí vždy človek - tento krát kachliar. Filmový dokument o Rastislavovi Haronikovi z Nitrianskeho Pravna-Vyšehradné má osobný, ba až komorný charakter, hovorí o láske k hline, ktorá je odnepamäti súčasťou života človeka, o radosti z hliny, ktorá je človeku nápomocná v mnohých podobách, ale aj o smútku nad hlinou, ktorej fortieľne spracovanie viac nenachádza svojich pokračovateľov. Film je hlavne pohľadom do dielne majstra kachliara, rozprávaním o zložitej príprave, náročnom procese i komplikovanej technológii výroby jednej a mnohých ďalších kusov kachlíc, z ktorých bude umelecké dielo - kachľová pec stáť. Dôkazov, ktoré pevne stoja a spoľahlivo hrejú, sa na Slovensku nájde hneď niekoľko.
Spoločnými hrdinami druhého "dokupríbehu" sú kováč a jeho produkt, v podtónoch však v priebehu necelých 13 minút vystupuje i slovenská jedinečnosť a národná hrdosť. Neprehliadnuteľnou súčasťou pastierskeho umenia sú i typické nože, ktorých rukoväte zdobí technika vylievania cínom (prípadne olovom). Rekonštrukcia tradičných slovenských nožov je doménou Prievidžana Milana Látku - majster ľudovej umeleckej výroby na kostrbatej ceste od každodennosti kovaného kovu cez estetické aspekty materiálu až po konečné výsledky vlastnej tvorivosti stretol mnohé veľké vzory, kým jeho podanie úžitkového predmetu prekonalo prerod k majstrovskému dielu. Samotný film je tak skôr reportážou o prežívajúcich reliktoch jednej vytrácajúcej sa kultúre a remesle, vznikol pod hlavičkou Slovakiana (odborno-popularizačná platforma Národného osvetového centra) v spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby ako súčasť desaťdielnej série Putovanie za remeslom.
Mnohé umeleckoremeselné artikle z dielní Rastislava Haronika i Milana Látku sa nachádzajú i v etnologických a historických zbierkach Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
Ďakujeme, páni majstri, a vinšujeme mnoho zdaru!
Život z hliny (Rastislav Haronik)
Vylievanie cínom (Milan Látka)