HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Paleontologická vychádzka

Teplé jesenné dni už tradične lákajú školákov na terénne vychádzky s prírodovednými pracovníkmi Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Geologička múzea, Katarína Keratová, sa v utorok 1. októbra 2024 vydala s deťmi zo Základnej školy Mariánska v Prievidzi na výpravu do celoslovensky známej paleontologickej lokality, ktorou sú kúpele Bojnice. Cieľom exkurzie bolo poznávanie geologickej minulosti územia a pátranie po skamenelinách živočíchov, ktorí pred 40 miliónmi rokov obývali "slovenské" treťohorné more pokrývajúce aj dnešnú oblasť regiónu.

   

Zo školákov, ktorí vymenili svoje knihy a perá za špachtličky a kladivká potrebné k hľadaniu, sa na chvíľu stali malí paleontológia. Po rozprávaní o treťohornej epoche a ukážkach skamenených živočíchov z Bojníc, sme sa s malými pátračmi pustili do hľadania. Našim cieľom bolo objaviť horninové výstupy paleogénnych piesčitých vápencov, ktoré v sebe ukrývajú tajomný treťohorný život v podobe fosílnych schránok bezstavovcov, čo pri poznaní prírodných pomerov a dobrom zraku nebol problém. A hoci z kedysi rozsiahlych polôh morských usadenín sú vďaka rozpínavej stavebnej činnosti v kúpeľoch dnes už len torzá, ešte stále sa v nich nachádzajú vzácne fosílne schránky treťohorných organizmov. Faktom však je, že pôvodné pestré spoločenstvo bojnickej eocénnej fauny zastúpené koralmi, lastúrnikmi, ulitníkmi, ježovkami, machovkami či hubkami, ktoré sa začiatkom minulého storočia stalo paleontologickou senzáciou pre vedcov zo strednej Európy, sa v súčasnosti zúžilo už len na nálezy tvarovo a druhovo rozmanitých prvokov - numulitov.

   

Spoločne s "malými paleontológmi z Mariánskej" sme ako hľadači uspeli. Pripravené nádobky sa postupne zapĺňali vypadnutými, vyvetranými drobnými šošovicovými schránkami numulitov, ale i väčšími, skoro dvojcentimetrovými plochými skamenelinami pripomínajúcimi mince, v regióne známymi ako bojnické alebo Pókiho kamenné dukáty. Okrem samotných "peniažkov", ktoré boli roztrúsené nielen v okolí horninových výstupov, no aj na zatrávnenom svahu pod nimi, si pátrači všímali tiež horninové úlomky - numulitové vápence preplnené fosíliami týchto morských živočíchov. Výprava za poznaním treťohorného života v bojnických kúpeľoch, klasickej paleontologickej lokalite Slovenska, sa vydarila. Nadšení účastníci geologickej exkurzie odchádzali domov so svojimi prvými nálezmi - skamenenými praobyvateľmi územia, spokojní a plní nových zážitkov.

   

Pripravila: Ing. Katarína Keratová