HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Svetový deň umenia

Medzinárodná asociácia umenia (International Association of Art, IAA/AIAP), celosvetové združenie výtvarníkov spolupracujúce s UNESCO, na svojom valnom zhromaždení v mexickej Guadalajare v apríli 2010 vyhlásila 15. apríl za Svetový deň umenia - má byť pripomienkou významu umenia pre ľudstvo, oslavou talentu a tvorivosti. Vybratý dátum bol zvolený k pocte jedného z najväčších umelcov, talianskeho maliara, sochára, architekta, staviteľa, teoretika umenia, vynálezcu a vedca Leonarda da Vinciho (15. apríl 1452 – 2. máj 1519) na deň jeho narodenia.

Kristus na Olivovej hore, obraz z Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Prievidzi Kristus na Olivovej hore, obraz z Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Prievidzi

Kristus na Olivovej hore, obraz z Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Prievidzi

Leonardo da Vinci, žiaľ, nepochádzal z hornej Nitry, jeho tvorba tak nemá zastúpenie v zbierkach múzea, ktoré sa zameriava na tento región. Našťastie pre ľudstvo da Vinci vyrastal v oblasti talianskeho Toskánska, ktorého tradície a umelecké zázemie podporili rozvoj génia, zrodeného do doby rozkvetu renesancie vo Florencii. Za jeho života horná Nitra nepatrila k lokalitám, prajúcim umeleckému rozmachu, cirkevných a šľachtických objektov s investíciami do výzdoby bolo primálo.

Torzo maľovaného kazetového stropu, polovica 17 storočia, Kostol sv. Mikuláša v Porube Torzo maľovaného kazetového stropu, polovica 17 storočia, Kostol sv. Mikuláša v Porube Torzo maľovaného kazetového stropu, polovica 17 storočia, Kostol sv. Mikuláša v Porube

Torzo maľovaného kazetového stropu, polovica 17 storočia, Kostol sv. Mikuláša v Porube

Dnes globalizácia umožňuje získavať kontakt s umením so vzájomnými vplyvmi výtvarníkom z celého sveta. V čase založenia múzea však ešte neboli prepojenia kreatívcov také samozrejmé ako teraz, napriek tomu rýchlejšie šírenie informácií vďaka nástupu techniky v 20. storočí a tiež celkový nárast životnej úrovne prispel k šíreniu povedomia o prínose kultúry. Aj keď mnohé z predmetov prvého múzea hornej Nitry, zbierané od prvej štvrtiny 20. storočia, prešli do Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi po jeho založení v roku 1985, všetky umelecké diela ostali na zámku v Bojniciach a tam sa stali súčasťou zbierkového fondu. Zbierka umenia sa tak začala budovať nanovo a dnes dosahuje viac ako štvrť tisícku galerijných prírastkov. Hoci sa to v porovnaní s inými zbierkami nezdá veľa, je nutné pripomenúť, že drvivá väčšina umeleckých výtvorov bola získaná darom od mecenášov múzea. Všetky artefakty sú naviazané na hornú Nitru, prevažne cez jej autorov, niekedy cez zobrazené námety, zberateľov alebo určenie. Najstaršie objekty dokladajú sakrálne umenie, prezentované torzom stropu z porubského kostola so stredovekou výzdobou a oltárnym obrazom maľovaným v štýle 19. storočia. Z tejto doby sú aj grafické listy a tapisérie. Prvá polovica 20. storočia má zastúpenie sochárskymi prácami, z ktorých je najvýznamnejšia štúdia náhrobku od významného sochára z Nitrianskeho Pravna Jozefa Damka, ďalej art deco keramikou, ale aj maľbami z meštianskych domácností, predstavujúcimi dobový vkus.

Bazil Vestenický, obrazy (z akvizícií 2024) Bazil Vestenický, obrazy (z akvizícií 2024)

Bazil Vestenický, obrazy (z akvizícií 2024)

Väčšina diel v zbierke pochádza z druhej polovice 20. storočia, keď nastúpila generácia regionálnych výtvarníkov, ktorí už mali možnosť rozvíjať svoj talent vzdelávaním sa a štúdiom v umeleckej sfére. Pomaly do zbierok pribúdali kusy od profesionálnych i neprofesionálnych výtvarníkov z oblasti, ako Fedora, Vestenický, Štrompach, Vysočan, Gürtler, Šichman, Petráš, Petrovič, Murko, Bley, Lackovič, Hagara, Šarinová, Nemec... Medzi mimoregionálnych autorov plastík v zbierkach, ktoré súvisia s osobami v lokalite, patria Július Bártfay a Alina Ferdinandy.

 Imrich Vysočan, linoryty (z akvizícií 2024) Imrich Vysočan, linoryty (z akvizícií 2024)

Imrich Vysočan, linoryty (z akvizícií 2024)

I keď sa zatiaľ nepodarilo získať diela od všetkých úspešných umelcov z obvodu muzeálneho pôsobenia, postupne sa zámer napĺňa.

Pripravila: Jaroslava Kupčoková