HORNONITRIANSKE MÚZEUM V PRIEVIDZI

Výročie etnografky Vlastimily Sabovej (Tóthovej)

V piatok 14. augusta 1959 do Krajského nitrianskeho múzea v Bojniciach nastúpila absolventka Katedry národopisu a histórie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave - Vlastimila Tóthová. Samostatná odborná pracovníčka, špecialistka múzea - etnografka - si na pôde vlastivednej inštitúcie prešla viacerými pozíciami: vedúca národopisného oddelenia, odboru, úseku, aj zástupkyňa riaditeľa múzea za úsek hlavnej, umelecko-historickej činnosti.

Vlastimila Tóthová Vlastimila Tóthová Vlastimila Tóthová

Obr. 1, 2: Mladučká etnografka Vlastimila Tóthová počas výskumu v olejníckej dielni, Nedožery-Brezany, 1961. Obr. 3: Vlastimila Tóthová pri nahrávaní betlehemskej hry, Prievidza-Veľká Lehôtka, 1971.

Ako etnografka zmapovala, zdokumentovala a zaznamenala dovtedy neprebádané územie (nielen) horného Ponitria. S menom Vlastimily Tóthovej sa dodnes spája cielená vedeckovýskumná činnosť, činorodý zber (viac než šesť tisícok predmetov), tvorba výstav, prednášková činnosť, participácia na príprave Etnografického atlasu Slovenska, publikovanie v odborných tlačovinách, metodické vedenie folklórnych kolektívov, spolupráca pri formovaní múzeí v Liptovskom Hrádku i Budatíne...

Vlastimila Tóthová Vlastimila Tóthová Vlastimila Tóthová

Obr. 4: Vlastimila Tóthová na výskume u rezbára Jána Procnera, Handlová, 1978.
Obr. 5: Fotografia zachytávajúca výskum V. Tóthovej s hrnčiarom Štefanom Kobelom, Nedožery-Brezany, 1979.
Obr. 6: Výskum hrnčiarskej výroby Rastislava Haronika, Nitrianske Pravno-Vyšehradné, 1979.

Inšpiratívna a obdivuhodná osobnosť, vďaka ktorej zostali zachované neprehliadnuteľné čriepky tradičnej ľudovej kultúry.

Zdroj obrázkov: Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Dokumentačný fond, Negatívy-terén.

Pripravila: Mgr. Lívia Oršulová