Príťažlivosť hliny (Podnety praveku v keramickej tvorbe žiakov školy)
Termín: od 22.5.2014 do 30.6.2014 v čase otváracích hodín múzea
Na úvod začneme netradične otázkou: čo si predstavíte pod pojmom pravek Vy? Niektorí z vás možno neandertálca odetého v kožušine a posedávajúceho pred jaskyňou alebo nebodaj tlupu ľudí loviacich mamuta. Veríme však, že väčšina z vás aj hrnčiara, ktorý v rukách hnetie nádobu.
Pretože aj napriek tomu, že pravek je najdlhšie trvajúcim obdobím v dejinách ľudstva, mnohí z nás o ňom vedia len veľmi málo. Pravek totiž nie je len staršia doba kamenná, kedy naši predkovia naozaj obývali najmä jaskyne, ale aj obdobie obrovských zmien, ktoré položili základ nášho súčasného života. Niekde v spleti dejinných udalostí po tom ako ľudia začali stavať stále obydlia, pestovať plodiny a chovať hospodárske zvieratá, sa na scéne ako úžasná novinka objavili keramické nádoby. A keramika nás vo viac či menej zmenenej podobe neopustila dodnes. Odjakživa bola súčasťou nielen každodenného života ľudí, ktorý z nej jedli, pili, uskladňovali v nej dopestované potraviny, ale takisto ich sprevádzala na druhý svet ako súčasť hrobového inventára. Práve do keramických nádob naši predkovia vkladali veci, o ktorých verili, že budú nevyhnutne potrebné pre život na onom svete...
Myslíme, že úžasná bohatosť tvarov, foriem a výzdobných prvkov keramiky nás oprávňuje trošku poopraviť svoj názor na pravek. Preto sa pozastavme, skúsme sa zamyslieť a s úctou hľadieť na ľudí, ktorí v minulosti aj na našom území žili a tvorili, tak ako my dnes.
Originálne keramické nádoby významných archeologických kultúr slovenského praveku, ktoré možno ako podnety slúžili aj žiakom Súkromnej základnej umeleckej školy v Koši, si môžete pozrieť na výstave Príťažlivosť hliny: Podnety praveku v keramickej tvorbe žiakov školy, ktorá je verejnosti prístupná od 22. mája do 30. júna 2014 v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
Na požiadanie pre vás k výstave pripravíme sprievodné podujatie vo forme tvorivých dielní, pri ktorých "príťažlivosť hliny" nahradí jednoduchá tvarovateľnosť modelovacej hmoty a atmosféru obdobia praveku navodia vystavené archeologické exponáty.