Tajomstvo filigránu
Termín: od 17.5.2019, 08:00 do 31.8.2019, 17:00 v čase otváracích hodín múzea
Filigrán patrí medzi najstaršie zlatnícke techniky. Je známy už v starovekom svete a svoju obľubu si táto mimoriadne prácna technika udržala po niekoľko tisícročí. Ide o zložitú techniku, pri ktorej majster skrúca jemné strieborné vlákna a ukladá ich do obrazcov pripomínajúcich čipku. Rozkvet tohto druhu šperku nastal najmä v 18. a 19. storočí, keď sa stal neoddeliteľným prvkom meštianskych odevov v podobe strieborných reťazí, spôn, nášiviek, ozdôb do vlasov a ďalších výrobkov. Keďže v tomto období boli výrobcami týchto ozdôb gombikári, najrozšírenejším produktom boli gombíky.
Masívne strieborné gombíky charakterizovali mestský odev v Nitrianskom Pravne a najmä v Prievidzi, kde v 18. storočí vznikol gombársky cech a jeho filigránske výrobky sa stali populárnymi a vyhľadávanými v širokom okolí. Prievidzskí gombičkári patrili medzi vychýrených majstrov a ich cech sa zaradil medzi najvýznamnejšie. Tento druh odevných doplnkov sa rozšíril aj do vidieckeho prostredia, avšak používali sa lacnejšie materiály a menej náročné techniky.
Výstava Tajomstvo filigránu prezentuje strieborný šperk z etnologických a historických zbierok múzea z pohľadu rozmanitosti vzorov a krásy približne 300 kusov vystavených originálnych strieborných šperkov ako takých. Pravý filigrán, konfrontovaný s napodobeninami - liatymi a tepanými ozdobami, ktoré ho nahradili v menej majetnom prostredí, dopĺňajú textílie dokumentujúce aplikáciu na odevoch nielen mestských - z Prievidze, Nitrianskeho Pravna, ale aj ľudových z okolitých dedín.
Tajomstvo filigránu predstavuje i tematický blok venovaný ochrane tohto druhu muzeálií, problematike ich uchovávania pre budúcnosť a samotnej činnosti konzervátorských dielní. Výstava, ktorú budú sprevádzať zaujímavé aktivity venované predovšetkým školákom, potrvá v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi do 31. augusta 2019.